Rok: 2016

Jak realizowany jest w szkołach przedmiot wychowanie do życia w rodzinie?

Wraz z wejściem poprzedniej reformy do szkół, w roku 1999,  wprowadzono nowy przedmiot – wychowanie do życia w rodzinie. Poprzedziły to dyskusje: czy w ogóle należy go wprowadzać? jak ma się nazywać? jakie treści powinna zawierać podstawa programowa? jakie kwalifikacje powinny mieć osoby prowadzące zajęcia? Kiedy już ustalono na najwyższych szczeblach wszystkie szczegóły, okazało się, że i tak nie ma konsensusu. Zgodnie z opinią jednych przedmiot powinien być obowiązkowy, inni twierdzili, że godzi to w prawo rodziców do wychowywania swoich dzieci i opowiadali się za koniecznością wyrażania zgody przez rodziców na uczestnictwo dziecka w zajęciach. Teraz, po kilkunastu latach, warto by było rozważyć, jak wdż. funkcjonuje w szkołach. Ponieważ nie było jednomyślności, przedmiot stał się nieobowiązkowy. Czyli do 18 roku życia dziecka decyzję o uczęszczaniu na zajęcia podejmują rodzice. Ci uczniowie, którzy już maja dowód osobisty, mogą podejmować decyzję samodzielnie. Od dawna już zastanawialiśmy się, jak taka dowolność przekłada się na dane krajowe. W tych szkołach w których uczą nasi zaprzyjaźnieni nauczyciele, frekwencja wynosi prawie 100%. Ale jak jest w innych szkołach ?

Badamy europejskie potrzeby uczniów i nauczycieli

W ramach europejskiego projektu NESTT, w którym grodziskie stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja współpracuje z instytucjami z Belgii, Rumunii i Portugalii, sprawdzamy potrzeby uczniów i nauczycieli na płaszczyźnie efektywnego nauczania i uczenia się. Efektem projektu będą filmy dokumentalno-informacyjne, ankiety, przewodnik oraz kurs internetowy przeznaczony dla nauczycieli.

Scenariusz przedstawienia „Żeby zdrowe zęby mieć”

POSTACI: DOKTOR ZĄBEK, PANI SZCZOTECZKA, KACZUSZKI, KACZOREK, MAGICZNE DRZEWO, KWASOWE POTWORY, DZIECI

SCENA: łąka pełna kwiatów, na środku stoi drzewo, na którym wiszą słodycze, w tle nagranie z odgłosami ptaków. Na scenę wchodzi Doktor Ząbek i jego asystentka Pani Szczoteczka

Poznajmy się – zajęcia integracyjne

Odbiorca: Uczestnikami zajęć są uczniowie 1 klasy gimnazjum na początku roku szkolnego. Tworzą25-osobowąklasęszkolną, która się nie zna. Mają13-14 lat. Zajęcia przewidziane zostały na lekcję wychowawczą lub wychowanie do życia w rodzinie; zajęcia są obowiązkowe.

Miejsce zajęć: sala szkolna

Czas zajęć:45 minut

O reformie edukacji – ciąg dalszy

Przedstawiamy Państwu informacje, które przekazała Pani Minister Edukacji Narodowej oraz posłowie uczestniczący w pracach komisji edukacji w dniu piątego września 2016. Nie dodajemy jako redakcja żadnego komentarza, podajemy jedynie suche fakty zanotowane podczas oglądania transmisji z sejmu.

Nauczanie patriotyzmu? Tak. Tylko jak?

Nowa Pani Minister Edukacji planuje wprowadzić do szkół nauczanie patriotyzmu w ramach historii Polski. Sądzę, że większość nauczycieli zgadza się z tą decyzją, oceniając ją lepiej, niż planowane wprowadzenie odrębnego przedmiotu. Pytanie tylko – jak to osiągnąć, jak nauczyć patriotyzmu w dzisiejszych skomercjonalizowanych czasach? Jak oddzielić „patriotyzm” od „nacjonalizmu”? Jak przekonać młode pokolenie, że warto być patriotą w kraju, z którego trzeba wyjeżdżać za pracą? Że warto miłować kraj, bez względu na „wojny na górze”?

PRACA Z DZIECKIEM Z NADPOBUDLIWOŚCIĄ PSYCHORUCHOWĄ I OPÓŹNIONYM ROZWOJEM MOWY

 W swoim artykule przedstawiam wyniki pogłębionego studium przypadku ucznia kl.I Jakuba oraz mojej dwunastomiesięcznej pracy z tymże chłopcem. Celem tej pracy była pomoc dziecku z opóźnionym rozwojem mowy i nadpobudliwością psychoruchową, a także ukazanie zabiegów, które logopeda może podjąć wobec ucznia, by nastąpiła poprawa jego podstawowych sprawności szkolnych.

Słucham i bawię się muzyką

„Dziecko ma potrzebę klimatu, chce świata pełnego oczarowań, a muzyka pozwala znaleźć się w tym świecie

                                                                                                                                                         (J.Katie Bromham)

PROGRAM AUTORSKI „Słucham i bawię się muzyką” w grupie dzieci 5-6 letnich Przedszkole nr 4

Zaświadczenie o doskonaleniu umiejętności ICT

Uczestnicząc w naszych kursach internetowych, kursanci otrzymują specjalne zaświadczenia o doskonaleniu swoich umiejętności wykorzystywania i i stosowania w swojej pracy technologii informacyjnej oraz komunikacyjnej.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu „Metody i formy pracy na godzinach wychowawczych oraz zajęciach wychowania do życia w rodzinie”

 

Zaświadczenie o ukończeniu kursu „Metody i formy pracy na godzinach wychowawczych oraz zajęciach wychowania do życia w rodzinie”.

Nauczyciele, którzy zdecydują się na proponowana przez nas formę doskonalenia zawodowego otrzymują dwa zaświadczenia. Jedno z nich zamieszczone jest poniżej:

Zaświadczenie o publikacji w serwisie Wychowanie.pl

Wzór zaświadczenia o publikowaniu autorskich materiałów edukacyjnych w serwisie Wychowanie.pl

Zaświadczenie otrzymują nauczyciele, którzy przyślą do nas swoje materiały do publikacji.

Zaświadczenie o publikacji jest jednym z elementów awansu zawodowego.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu „Kierowników wycieczek i obozów wędrownych”

Wszyscy uczestnicy naszego internetowego kursu otrzymują stosowne zaświadczenie.

Poniżej prezentujemy wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu „Kierowników wycieczek i obozów wędrownych”.

Potencjalne skutki reformy oświaty

Zastanawiamy się nad potencjalnymi skutkami  reformy edukacyjnej, która została przeprowadzona w naszym kraju. Co czeka nas wszystkich w bliższej i dalszej perspektywie?

Następują zmiany w systemie edukacji. A co z nauczycielami?

W polskich szkołach odbywa się prawdziwa rewolucja.  Doświadczyły tego gimnazja, w trakcie są szkoły podstawowe a ponadpodstawowe doświadczą od września 2019r. 

Scenariusz godziny wychowawczej: Jednostka w obliczu przemocy

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w zupełnie nowym miejscu i całkowicie nieznanym Ci otoczeniu. Na przykład znalazłeś/aś się nagle na bankiecie dyplomatycznym w japońskiej ambasadzie w Nowym Jorku. Jak będziesz się zachowywać? Skąd zaczerpniesz wiedzę, co należy w tym momencie robić, komu się ukłonić i jak spróbować dziwnych potraw, których nigdy dotąd nie widziałeś?

Wczesna diagnoza zdolności dziecka

Każde dziecko rodzi się z pewnymi uzdolnieniami. Każde dziecko przychodząc na świat jest wyjątkowe i każde przynosi ze sobą bagaż możliwości. Każdy człowiek ma możliwości osiągnięć w jakiejś dziedzinie, chodzi tylko o to, by w miarę wcześnie ujawnić je i dopomóc w ich rozwoju.

SPIS TREŚCI: Moje dorastanie – Przewodnik dla nauczycieli

Prezentujemy spis treści Przewodnika dla nauczycieli dla klas 4-8 oraz przykładowy scenariusz lekcji do przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie z serii Moje dorastanie.

SPIS TREŚCI: Moje dorastanie – klasa VI (NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA)

Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją materiałów pomocniczych do wychowania do życia w rodzinie w szkole podstawowej. NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA!

Poniżej prezentujemy przykładową lekcję oraz spis treści Zeszytu ucznia do klasy VI szkoły podstawowej z serii Moje dorastanie.