Łatwo czy trudno być nauczycielem tego przedmiotu ?
Z jednej strony łatwiej niż każdego innego: nie ma klasówek do sprawdzania, nie trzeba wystawiać ocen – cały ten harmider pod koniec semestru omija nas.
Z drugiej strony trudniej. Żeby lekcja „wyszła” trzeba poświęcić wiele czasu na jej przygotowanie. Niekiedy – nagimnastykować się nieźle, żeby zachęcić, wręcz sprowokować uczestników do dyskusji, obojętnych- zainteresować tematem, nie zawsze przecież porywającym. Wreszcie – pokonać własne opory przy omawianiu niektórych zagadnień.
Rzeczywistość czasem nas przerasta, w końcu swoje 18 urodziny świętowaliśmy jakiś czas temu. Gazety z naszej młodości nie traktowały tak otwarcie pewnych zagadnień. Nie mówiono w nich o antykoncepcji, „pierwszym razie”, a intymne sceny w filmach ograniczały się do niewinnego pocałunku.
Wychowanie do życia w rodzinie w tym roku szkolnym znajdzie się w planie lekcyjnym już od IV klasy. Moje dorastanie to nasza propozycja do tego przedmiotu. Prezentujemy Państwu przykładową lekcję oraz spis treści Zeszytu ucznia do klasy IV szkoły podstawowej z serii Moje dorastanie. Wydawnictwo ukazuje się w związku z reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018.
Prezentujemy i polecamy do realizacji wychowania do życia w rodzinie w szkołach podstawowych Program nauczania wychowania do życia w rodzinie w klasach IV-VIII Moje Dorastanie. Program WDŻ został dostosowany do nowej podstawy programowej.
Podstawa prawna – procedura dopuszczania programów nauczania (Ustawa o Systemie Oświaty Art.22a.1.):
- Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi przedszkola lub szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny.
- Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, mogą obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, treści nauczania ustalonych dla danych zajęć edukacyjnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego albo treści nauczania ustalonych w formie efektów kształcenia dla danego zawodu w podstawie programowej kształcenia w zawodach.
- Program wychowania przedszkolnego i programy nauczania, o których mowa w ust. 1 i 3, powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów, dla których są przeznaczone.
PODSTAWA PROGRAMOWA PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
II etap edukacyjny: klasy IV-VIII
Indywidualna i społeczna wartość rodziny, zarówno w swej strukturze, jak i podejmowanych funkcjach, czyni przygotowanie do jej założenia zadaniem o wyjątkowym znaczeniu. W jego realizacji uczestniczy również szkoła mająca istotny udział w przekazywaniu wiedzy, kształtowaniu umiejętności i postaw.
Nauczyciele, realizując zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców, powinni zmierzać do tego, aby uczniowie:
- znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju;
- mieli świadomość procesu rozwoju psychoseksualnego;
- doceniali wartość rodziny i znali zadania, jakie ona pełni;
- uznawali godność człowieka;
- poszukiwali, odkrywali i dążyli do osiągnięcia celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia własnego miejsca w rodzinie i w świecie;
- uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego;
- kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumienia ich poglądów, umieli współdziałać i współtworzyć dojrzałe więzi osobowe.
CELE: Po przeprowadzonych zajęciach wychowanek powinien:
– Wiedzieć, co to jest depresja
– Wiedzieć, jak się objawia
– Znać przyczyny
– Wiedzieć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i zapobiegać depresji
– Wzmocnić poczucie własnej wartości
METODY I TECHNIKI PRACY: wykład, dyskusja, test, ćwiczenie – „gra w karty”, ćwiczenie „Mój styl życia”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty z ćwiczeniami, mazaki