Pierwszy września… pierwszy dzień nowego, kolejnego roku szkolnego….
Maluchy z niecierpliwością czekają na pierwszy dzwonek i swoją Panią, te nieco starsze dzieci cieszą się, że zobaczą koleżanki i kolegów. Właściwie pierwszego września, a właściwie w tym roku – czwartego września – atmosfera w szkole będzie na pewno miła.
A jak się czujesz Ty — nauczycielu??
Gdyby tak można było przeprowadzić ogólnopolskie badanie samopoczucia nauczycieli w ostatnim tygodniu sierpnia….
Czego moglibyśmy się dowiedzieć?
Czy przeciętny polski nauczyciel też się cieszy, że po 2 miesiącach wakacji idzie wreszcie do pracy?
A jeżeli nie, to dlaczego?
Czemu ostatnie dni wakacji psuje mu myśl, że już niedługo trzeba będzie iść do szkoły?
Większość z nas pracuje bo musi. Cieszymy się, że w ogóle mamy pracę. Jednak radość z samego tylko faktu posiadania pracy nie wystarcza nam, by być usatysfakcjonowanym, w pełni wykorzystywać swoje możliwości i z zadowoleniem budzić się każdego ranka.
Dobrze jest, gdy robi się, to co się lubi. Wprawdzie większość nauczycieli wyraża opinię, że lubi swoją pracę, ale…
No właśnie, jest pewne ale.
Nie ma sensu zastanawiać się nad zarobkami nauczycielskimi, które nie wystarczają, by w wakacje wyjechać na wczasy. Nie chcemy też analizować zasadności istnienia obecnych przepisów prawnych i procedur ogromnie obciążających każdego pracownika szkoły. Dlaczego? Bo przeciętny nauczyciel jako jednostka nie ma na to wszystko wpływu.
Można jednak rozważyć i zastanowić się, jak zmniejszyć stres towarzyszący pracy nauczycielskiej, co zrobić, aby nie mieć tej „guli w gardle” przed pierwszym września. Jednym zdaniem — jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Bo na to, każdy z nas może mieć wpływ..
Jeśli temat ten dotyczy także Ciebie — zapraszamy na kurs internetowy: Syndrom Wypalenia Zawodowego oraz Stres w Zawodzie Nauczyciela.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE dotyczące kursów, treści poszczególnych modułów, formularze zapisu oraz zasady uczestnictwa znajdują się na stronie KURSY INTERNETOWE