Dręczyciel i ofiara- jak im pomóc? Scenariusz lekcji wychowawczej

Dręczyciel i ofiara- jak im pomóc? Scenariusz lekcji wychowawczej

 

Scenariusz lekcji wychowawczej

Temat: Dręczyciel i ofiara- jak im pomóc?

Cele ogólne:

– wprowadzenie pojęcia mobbing i omówienie sytuacji mobbingowej,

– kształcenie w młodzieży zdolności do empatii,

– rozwijanie umiejętności rozładowywania negatywnych emocji,

– kształcenie umiejętności nawiązywania poprawnych (nieagresywnych) kontaktów z rówieśnikami,

– kształcenie umiejętności rozwiazywania problemów.

Cele szczegółowe:

– rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,

– analiza sytuacji wyzwalającej negatywne emocje,

– rozumienie sytuacji drugiego człowieka,

– komunikowanie własnych uczuć i potrzeb,

– przewidywanie konsekwencji własnego postepowania,

– przyjmowanie odpowiedzialności za siebie i innych.

Metody: pogadanka, analiza fikcyjnej sytuacji, praca w grupach, drama.

Środki: tekst fikcyjnej sytuacji, kartki z nazwami uczuć i stanów, kartony do charakterystyki ofiary i dręczyciela, markery.

Przebieg lekcji:

I Rozgrzewka- uczniowie, wchodząc do klasy, losują kartki z nazwami uczuć i stanów:

złość                               skrępowanie                         nienawiść                    szczęście           wstyd                             zagubienie                               obawa                         rozluźnienie                  podejrzliwość            niepewność                            niesmak                      wolność                        lęk                                  strach                                        spokój                           współczucie                       przerażenie                poczucie zagrożenia            radość                         żal                                          bunt                               litość                                          pewność siebie

 

Uczniowie siadają w kole i spontanicznie kończą zdanie, wykorzystując wylosowaną kartkę z nazwą uczucia lub stanu:

Czuję ……….., gdy……….. .

– które z tych uczuć są najbardziej nieprzyjemne?

– dlaczego jednak je przeżywamy?

Wniosek – na nasze uczucia mają wpływ inni ludzie.

II Właściwy tok lekcji

  1. Zapoznanie uczniów z tekstem fikcyjnej sytuacji:

Niewysoki, drobny i bardzo nieśmiały Kacper z 1a stał się obiektem żartów starszych i silniejszych kolegów. Na zaczepki nie reagował, tylko wystraszony, uciekał, co jeszcze bardziej bawiło dręczycieli. Wkrótce stał się ofiarą ich codziennych kpin i przepychanek. Przypadkowi świadkowie nigdy nie reagowali i na ogół szybko znikali.

  1. Zwrócenie uwagi na podkreślone w tekście słowa i zapisanie tematu:

Dręczyciel i ofiara – jak im pomóc?

  1. Wprowadzenie pojęcia mobbing (forma agresji polegająca na systematycznym dręczeniu słabszego przez silniejszych członków grupy).
  2. Analiza uczuć bohaterów opowiadania i motywacji ich zachowania w sytuacji mobbingowej:
  3. podział klasy na dwie grupy i przydzielenie zadań – jedna grupa otrzymuje karton z hasłem „ofiara mobbingu”, a druga – z hasłem „dręczyciel”; znajdują się na nich pytania: co czuje, jakie cechy go charakteryzują, dlaczego stał się ofiarą/ dręczycielem? – grupy wpisują na kartonach odpowiedzi na nie (można wykorzystać kartki z nazwami emocji i stanów z początku lekcji) – czas pracy 10 min.
  4. relacjonowanie ustaleń grup,
  5. symulacja- co się może stać, jeśli nic się nie zmieni i Kacper nadal będzie prześladowany, a jego dręczyciele będą utrwalać swoje agresywne zachowania?
  6. Rozwiązanie problemu:

– co zrobić, aby Kacper nie był dręczony, a starsi koledzy nie szukali ofiary, na której mogą wyładować swoje negatywne emocje?

– czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Uczniowie mają za zadanie zmienić opowiadanie o Kacprze tak, aby zakończenie było dobre dla niego i dla jego starszych kolegów.

Możliwe ustalenia:

– ofiara może szukać pomocy u kompetentnego dorosłego, np. pedagoga, psychologa, wychowawcy,

– dręczyciel powinien inaczej rozładowywać swoje negatywne emocje,

– ideałem byłoby, gdyby Kacper i jego koledzy mogli się wcześniej zintegrować.

  1. Symboliczna integracja ofiary i dręczyciela – grupy stają naprzeciwko siebie, łączą się w pary i wymieniają się refleksjami zainspirowanymi pytaniami:

– co chcę powiedzieć dręczycielowi w imieniu ofiary?

– co dręczyciel ma do powiedzenia swojej ofierze?

III Ewaluacja

Uczniowie odpowiadają na pytania:

– czy dzisiejsza lekcja była ci potrzebna?

– czy dowiedziałeś się, nauczyłeś czegoś nowego?

– czy ta lekcja wpłynie na zmianę twojego zachowania lub na postrzeganie zdarzeń wokół ciebie?

 

BeMar

 

 

Administrator

Dodaj komentarz

Wprowadź komentarz
Please enter your name.
Please enter your email address.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.