Recenzja książki Izy Sznajder „Kobieta, księżyc i czerwona sukienka — rzecz o miesiączce”

Recenzja książki Izy Sznajder „Kobieta, księżyc i czerwona sukienka — rzecz o miesiączce”

Pozycja bardzo potrzebna na polskim rynku wydawniczym. Książka o kobietach, ale dla kobiet i mężczyzn. Kobietom pozwala lepiej zrozumieć własną kobiecość i seksualność. Mężczyźni mogą za to lepiej poznać specyfikę fizjologii kobiecej i skomplikowaną naturę psychiki płci przeciwnej.

Miesiączka powinna być dla kobiety (dziewczyny) czasem wewnętrznego wyciszenia, wsłuchania się w rytm własnego ciała. Takiego podejścia do menstruacji ma możliwość nauczenia się każda kobieta i dziewczyna po lekturze tej książki.

Autorka ciekawie przedstawia fizjologię miesiączki, jej biologiczne aspekty. W szczególny sposób zajmuje się pierwszą miesiączką – menarche. W książce zamieszczone są wspomnienia kobiet z różnych części świata. Można zatem śledzić pewne zachowania i stereotypy charakterystyczne dla danej narodowości.

Kobiety również dzielą się refleksjami związanymi z miesiączką. Są to rozmaite opowiadania. Jedne cieszą się z okresu – czują się wtedy w większym stopniu kobietami, inne nienawidzą „trudnych dni” – śmierdzą, czują się brudne i skrępowane w działaniu.

Na uwagę zasługuje jeszcze oprawa graficzna książki i ilustracje w niej zamieszczone. Namalowane przez Joannę Eicherberger kwiaty symbolizują kobiecość pod wieloma postaciami – lekkość, niedbałość, symbiozę z naturą, różnorodność stylów.

Cykl kobiety był niegdyś kojarzony z fazami księżyca. Już starożytni mówili: „Varium et mutabile semper femina” („Zmienną i niestałą jest zawsze kobieta”). Nam kobiecość kojarzy się z seksowną sukienką (może być czerwona), ze szpilkami i tylko czasami… z miesiączką. Oby to się zmieniło. Myślę, że książka Izy Sznajder może choć w pewnym stopniu to zmienić.

Marta Gordon

Recenzja książki Izy Sznajder „Kobieta, księżyc i czerwona sukienka – rzecz o miesiączce”, Wyd. Jacek Santorski & Co 2004

 

Udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Administrator

Dodaj komentarz

Wprowadź komentarz
Please enter your name.
Please enter your email address.
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Kod zabezpieczający *